Gatunki lawet

W chwili kiedy zostaje zepsuty jednoślad, raptem brakuje nam paliwa, pokazują się problemy z dotransportowaniem do obiektu, bądź w najmniej oczekiwanej minutce dziurawi nam się dętka, wówczas na wszelakie ewentualności, jakie spotykają uczestników ruchu drogowego, najkorzystniejsza jest różnego rodzaju laweta. Wspomniana laweta to rzec można, duża przyczepa, której przeznaczenie jest totalnie niesamowicie bezgraniczne. Każda laweta prawdopodobnie może służyć jako płaszczyzna w aucie specjalnie do tego zrobionym albo prawdopodobnie może być odłączną elemtem doczepionym do samochodu. Pod kątem wykonawczym prawdopodobnie możemy rozróżnić takie oto rodzaje lawet. Pierwszym z nich są platformy naładunkowe umieszczone na zawsze na specjalnym podwoziu pojazdu, wtenczas służą do transportowanie aut personalskich bądź ciężarowych.

Znamienny typ lawety to platformy załadunkowe paru piętrowe, usługują do wożenia paru aut pasażerskich albo ciężarowych na podobnej rampie. Dość modnymi lawetami są też platformy ciężarowe z wyciągarką, wielokrotnie używane przez odsiecz drogową do transportu aut z zniszczonym zawieszeniem, na dowód aut zepsutych w efekcie wypadku.

Na polskich drogach bardzo często prawdopodobnie można dostrzec także lawety w formie rampy na dużej przyczepy, wykorzystuje się ją do holowania samochodów osobowych lub dostawczych. Taki typ lawety może być konwojowany przez znaczną większość aut zgodnie z polskimi przepisami biegu drogowego.